Урочище Саліна
Пам'ятні місця

Соляні шахти та їх історія

Саліна — це назва урочища і соляної шахти на Добромильщині. Впродовж століть шахта була відома не тільки в Галичині, а й у Польщі, Словаччині, Австрії. Вона приносила Добромилю не лише зиск, а й добру славу на сотні миль.

У червневі дні 1941 року ця копальня була вщерть заповнена людськими тілами. Накриті брезентом машини, з яких крапала на землю кров, впродовж двох тижнів возили сюди трупи закатованих. В один із цих страшних днів до шахти підвели величезну колону в’язнів перемишльської тюрми на страту. Надривно ревіли мотори тракторів, глушачи людські зойки, звуки пострілів. Коли катам не вистачало набоїв — людей били дерев’яними молотами і напівживих скидали в шахту, на стометрову глибину. 3600 мучеників поглинула соляна шахта. Цей злочин вчинили війська НКВД, які в той час від зими таборилися на Саліні.


СВІДЧЕННЯ СВІДКІВ ПРО РОЗСТРІЛ СОВЄТАМИ МИРНИХ УКРАЇНЦІВ. 1941 рік. ДОБРОМИЛЬ

"В суботу 26 червня 1941 p. мешканці містечка Добромиль відкрили на саліні за містом, поблизу се­ла Ляцьке, яму, повну трупів. Яма-шиб, глибока на яких 36 метрів, скривала в собі 77 трупів. Теж знай­дено 51 трупів помордованих НКВД в'язнів в двох провізоричних могилах на подвір'ї в'язниці, рештки спалених трупів в будинку дирекції лісів. Тіла страдальників були так побиті, що багатьох з них не можна було вже розпізнати. Пізнати вдалось: о. Кебуза з с. Макова. Він мав поломані руки і відтятий язик. Далі ще знайдено Миколу Возьного з Ляцького, якого тіло було подіравлене штиками. Як вдалось устійнити, екзекуція большевицьких опричників від­булася в четвер 26 червня, а її виконавцями були: голова міськради Петровський, секретар райпарткому Бубнов і місцевий міліціянт Кремер. Стверджено теж, що відступаючі відділи совєтської армії забили в селі Княжполі о. Петра Дутка і п'ятьох селян".


Трагедія Саліни стоїть поруч трагедій Биківні, Сандармоха, Бабиного Яру. Пам’ять про неї намагалися стерти з лиця землі, піддати забуттю, витравити зі свідомости. Однак вона стукала і продовжує стукати до наших сердець одним коротким словом «ПАМ’ЯТАЙТЕ!».

У глибині старовинного саду стоїть скорботний пам’ятник болю — людина, що піднімається з глибини соляної шахти. Вона простягає роз’їдені сіллю руки до неба, до сонця, до наших душ, наче волає: «НЕ ЗАБУДЬТЕ!».

Поруч відкрито каплицю «Всіх святих українського народу».

Урочище Саліна
Урочище СалінаБратська могила

 

Саліна, як санітарно – лікувальна зона

Санітарно – лікувальна зона “Соліна”  - проект всесвітнього дитячого лікувально-реобілітаційного центру. Згідно еколого–географічної ситуації у країні, місце розташування зони знаходиться в одній з найчистіших територій України.

Завдяки унікальним природно – географічним умовам розташування зони, на протязі певного проміжку часу лікує хвороби кісткового туберкульозу, а також його легеневі форми, цілюще діє на астматиків , яких додатково можна лікувати в соляних шахтах (як це робиться в Солотвино, Закарпатської обл., де на сьогоднішній день сформований пакет замовлень з іноземців на півроку вперед, котрі розплачуються валютою) . Аналога природнім умовам у світі не існує . Для порівняння, лікувальні установи легеневого профілю в Сон-Бадені та Лезені-Швейцарія, Мерано-Італія, які знаходяться глибоко, а Альпах на висоті 2000 м. над рівнем моря, курс лікування яких 4-6 неділь, вартість лікувальних послуг 10-12 тис.дол.США, пропускна спроможність до 30 чоловік за період лікування, обмежена суворими природнім умовами (важкодоступна). Подібні лікувальні установи в Альпах формують пакет замовлень перспективно на рік-півтора. Крім того, ні одна з відомих Європейських лікувальних установ, де основним фактом і засобом лікування є кліматотерапія, не лікують так і на стільки єфективно важкі форми кісткового туберкульозу, як це можливо в лікувальній установі Добромиля.

Сучасність

Санітарно-оздоровчий комплекс в урочищі Саліна, де 160 років тому були відкриті соляні копальні, а на їхній базі був створений санаторій на 365 ліжок та оздоровчі заклади для лікування туберкульозу, пневмонії та бронхіальної астми, у 1986 році з невідомих причин був закритий Львівським облздороввідділом. На даний час санаторну землю викупила київська організація, у віданні якої знаходиться 12,7 га землі та 4,5 тис. кв.м приміщень. Вартість усього господарства Саліна становить 1 млн. доларів США.

Джерело: Прес-служба Конгресу Українських Націоналістів, Міжнародний центр впровадження програм Юнеско, Західна інформаційна корпорація 
Фото:  Павло Бішко

Статті про Саліну:

 
< Попер.   Наст. >
 Dobromyl on Facebook  Dobromyn on vkontakte.ru  Dobormyl on Twitter  Dobormyl on ondoklassniki.ru Dobromyl on Instagram
Погода в Україні
Популярні статті
Останнє на форумі
Як писати казку?
18 Серп. 2017, 16:58:57

ЧОЛОВІКИ ПРО СВОЇ СЕКРЕТИ...
01 Серп. 2017, 07:54:43

Техника для дома.
31 Лип. 2017, 22:02:47

А радио кто-нибудь слушае...
30 Лип. 2017, 17:55:50

АВТО НОВОСТИ
28 Лип. 2017, 10:52:17

Обменный пункт BestChange
26 Лип. 2017, 14:39:03

Бинарные опционы Binomo
26 Лип. 2017, 14:38:17

Випадкове фото
Матч ФК
Матч ФК "Львів" - "Прикарпаття"
Дата завантаження :
11-03-2008 00:25:03