![Dobromyl 069](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6339861339_89d047af73_b.jpg)
В суботу 26 червня 1941 p. мешканці містечка Добромиль відкрили на саліні за містом, поблизу села Ляцьке, яму, повну трупів. Яма-шиб скривала в собі велику кількість трупів. Теж знайдено тіла помордованих НКВД в’язнів в двох провізоричних могилах на подвір’ї в’язниці Добромиля, рештки спалених трупів в будинку дирекції лісів. Тіла страдальників були так побиті, що багатьох з них не можна було вже розпізнати. Пізнати вдалось: о. Кебуза з с. Макова. Він мав поломані руки і відтятий язик. Далі ще знайдено Миколу Возьного з Ляцького, якого тіло було подіравлене штиками. Як вдалось устійнити, екзекуція большевицьких опричників відбулася в четвер 26 червня, а її виконавцями були: голова міськради Петровський, секретар райпарткому Бубнов і місцевий міліціянт Кремер. Стверджено теж, що відступаючі відділи совєтської армії забили в селі Княжполі о. Петра Дутка і п’ятьох селян.
"Українські Щоденні Вісті", 3 серпня 1960 р.
У липні 1941 року словацька військова розвідка відкрила місце масових розстрілів в урочищі Саліна.
Доповідь лейтенанта Йозефа Храбка про участь деяких словацьких військових у антиєврейських погромах в Добромилі 5 липня 1941 року (переклад зі словацької).
5 липня 1941 року о 21.20 год. лейтенант Храбрек доповідає:
"В Добромилі наше військо попередило мене про те, що на заводі, який виробляє сіль, українці змушують євреїв витягати трупи, які там залишили більшовики. Під час цього євреїв б’ють і розстрілюють. На шляху до Саліни троє наших солдатів похвалились „ми вже вбили трьох“. Їхні прізвища були мені невідомі. Вже на Саліні я та мій шофер бачили, як члени піонерського війська били євреїв. Потім я почув два постріли і ніби то впали два тіла. За цим я спостерігав на відстані 150 кроків. Незважаючи на те що я звернув увагу офіцерам першої дивізії, щоб вони втрутилися, офіцер із відділу штабу 1-ї дивізії служби постачання та ще кілька офіцерів спостерігали за цим. Один з них, із служби постачання, виправдовувався, що не може втрутитися, тому що він хворий. На моє втручання, нехай вся команда в солеварні втрутиться, за наказом унтер-офіцерів, під час моєї присутності, команда була відправлена додому. За свідченням присутніх військових, я з’ясував, що вироки виконував українець,
[1] і наші військові заперечували будь-яку свою участь у тортурах чи вбивствах євреїв. Але між собою військові говорили про те, що першопрохідці (піонери) били євреїв.
Присутня команда німецької армії лише спостерігала за цими подіями."
Ексгумація в Добромилі наприкінці червня – початку липня 1941 року. На задньому плані спостерігають словацькі військові.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342716368_a0c72e41e4_b.jpg)
Slovenský národny archív
Витягування жертв НКВД з соляних шахт в Добромилі (урочище Саліна).
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6341965155_446676c013_b.jpg)
Slovenský národny archív
Тіла політичних в‘язнів витягували місцеві євреї.
Slovenský národny archív
З тимчасових могил поширювався нестерпний запах.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342715548_af42590d12_b.jpg)
Slovenský národny archív
Сцена з погрому над євреями, Добромиль.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342720180_d48ec06184_b.jpg)
Pozostalosť Kamila Kyselého
Урочище Саліна. 8 липня 1941 року. Словацькі солдати спостерігають за євреями, що витягують тіла замордованих.
![10705153206587783141](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6358061837_bd279cd3a1_z.jpg)
Yad Vashem Archvies
![14303669921332577737](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6358061549_fa9b778a30_o.jpg)
Yad Vashem Archvies
![1249026135815638417](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6358060979_d18a417158.jpg)
Yad Vashem Archvies
Урочище Саліна. Липень 1941 року. Словацькі військові оглядають тіла вбитих.
![3161601484896227160](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6358061307_745258d562_o.jpg)
Yad Vashem Archvies
Зі спогадів Дмитра Сокіла, уродженця с. Трушевичі:
"3-го липня мені довелося нести варту на Саліні, де москалі перед початком війни мордували людей. Німці зігнали жидів і примусили витягати тіла зі штольні шахти. То було страшне видовище. Їх витягали гаками і складали в ряди. Обличчя нещасних було роз’їджене соляною ропою.
Я стояв на варті зовсім близько і тому добре бачив ті спотворені тіла. Пам’ятаю: витягували мужчину років сорок, міцної будови. На ногах мав зимові черевики, видно, заарештований був ще взимі.
Я не рахував, скільки витягли в той день тіл, але так собі прикинув, що їх було десь 200-300. Далі вже почали витягати не тіла, а половинки. Не можна було дивитися на ті шматки людського м’яса. Потім із шахти пішов такий страшний сморід, шо німці наказали припинити цю страшну роботу. Швидко залили в шахту якийсь розчин, а тобі забетонували отвір."
Труп в соляній шахті, Добромиль (Саліна).
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6341970365_58c0ff54b4_b.jpg)
Pozostalosť Kamila Kyselého
6 липня 1941 року. Святкування звільнення від більшовизму в Добромилі.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342717096_3b57868549_b.jpg)
Slovenský národny archív
Урочистість в Добромилі. Неділя, 6 липня 1941 року.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342718000_6d131c3713_b.jpg)
Slovenský národny archív
Зі спогадів Іванни Крук-Красневич, уродженки м. Добромиль:
"Жиди витягали людські останки з шахти, складали рядами, а люди приходили та приїжджали звідусіль пізнавати своїх рідних. На горі викопали глибоку яму і туди переносили тих нещасних замордованих. Протягом двох тижнів витяшали їх зі шахти. Коли яма була заповнена тілами, тоді з усіх околиць з’їхалися молоді хлопці та дівчата, мужчини і возили тачками землю, насипаючи високу могилу."
Молодь працює на спорудженні могили. Липень 1941 р.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342075417_2cc0a93454_b.jpg)
Світлина з архіву п. Іванни Касьян.
Могила у лісі, де перепоховано тіла, витягнені з шахти. Липень 1941 р.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342825226_df999a9c46_b.jpg)
Світлина з архіву п. Іванни Касьян.
На місці шахти, що стала могилою тисячам у 1941 р., поставили дубовий хрест.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342824240_46f0408cee_b.jpg)
Світлина з архіву п. Іванни Касьян.
Зі спогадів Іванни Крук-Красневич, уродженки м. Добромиль:
"У неділю, а от котрого числа не пам’ятаю, з’їхалося багато священників, зійшлося з цілої округи безліч народу і після Святої Літургії, яка відправилася у Добромильській церкві, та величезна похоронна процесія вирушила на Саліну. Разом з усіма йшов ляйдкомісар Добромиля і також ніс вінок. Церковний хор під керівництвом Ярослава Шатинського співав побожні та жалобні пісні. Процесія підійшла до могили і там отці відправили панахиду. Я добре запам’ятала виступ отця Мариновича. Він стояв на могилі, щоб було видно його кожному присутньому, і до кожного серця запали проникливі слова отця-патріота.
Вразив і виступ колишнього Січового Стрільця – Григорія Турка."
Виступає з почесним словом Січовий Стрілець Григорій Турко. В почесній варті стоїть Ляйдкомісар Добромиля. Липень 1941 р.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342073853_0bbbbf4fe9_b.jpg)
З архіву п. Іванни Касьян.
Промова о. Мариновича на могилі.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342822632_4dc567ec41_b.jpg)
З архіву п. Іванни Касьян.
Перша процесія йде на Саліну. Добромиль, вул. Галицька. Липень 1941 р.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342072781_c8712a92f3_b.jpg)
З архіву п. Іванни Касьян.
Хрест на місці масового вбивства, фото 80-х років.
![Саліна](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/4726548883_4209120811_b.jpg)
З архіву Ярослава Бішка.
Урочище Саліна сьогодні. Вхідні ворота.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342753960_7e5a78da0e_b.jpg)
Дорого до пам’ятника.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342751678_4e62962893_b.jpg)
На місці більшовицького злочину сьогодні стоїть пам’ятний знак та каплиця "Всіх святих українського народу". Кожного року в кінці червня тут відправляють богослужіння священники всіх парафій Добромиля та навколишніх сіл. В цьому році виповниловся рівно 70 років трагедії на Саліні. В урочистості прийняло участь близько 5 тисяч осіб.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342754928_28c9f3b4ae_b.jpg)
Верхня могила. Тут перепоховано тіла, витягнені з шахти.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342747930_9ef124bea3_b.jpg)
Каплиця королеви Кінги. З’єднює братську могилу та пам’ятник цим жертвам
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342001431_c7146e7708_b.jpg)
Коротка історична довідка про Саліну.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6342746790_20d64f2fc7_b.jpg)
Проект меморіального комплексу "Біль Саліни".
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6341996813_8e130af901_b.jpg)
Пам’ятний знак на місці загибелі жертв Саліни. Встановлений у 1996 році, виготовлений на Львівській кераміко-скульптурній фабриці. Скульптор В. Чумак, архітектор В. Каменщик.
![](http://dobromyl.org/wp-content/uploads/2011/12/6343073402_a623835ee2_b.jpg)
[1] інформація не підтверджена – Авт.
Джерела:
текст – М. Прокопець "Дзвін Саліни", M. Lacko "Dotyky s boľševizmom. Dokumenty spravodajstva slovenskej armády", П. Бішко.
сучасні фото – П. Бішко.
Підготував П. Бішко.
Інші публікації про Саліну:
Урочище Саліна – соляні шахти та їх історія