Наприкінці минулого року Інститут народознавства НАН України та видавництво “Оранта” представили нову книжку-альбом “Ярослав Красневич. Малярство, графіка”. Туди увійшли роботи з родинного архіву Красневичів. Це стало ще одним кроком вшанування пам’яті творчості українських дисидентів.

Альбом репрезентує творчий спадок художника, якому поталанило навчатись у найкращих маестро Східної Європи. Художник народився у місті Добромилі в 1911 році, і як більшість галичанських митців, мав змогу здобути вищу художню освіту в Краківській академії мистецтв. Обдарована молодь із заможніших родин навчалася тоді у Відні, Мюнхені чи Парижі, а вкрай незначна кількість художників їхала в Петербурзьку академію мистецтв. Проте більшість вступали саме до КАМ, де поблажливо ставилися до митців зі східних земель. Ярославу Красневичу пощастило з вчителями: імена Владислава Яроцького, Казиміра Сіхульського, Ксаверія Дуніковського, Павла Дадлеза, Войцеха Вейса є знаковими в історії польського образотворчого мистецтва.

Подальша творча доля художника склалася у польському розумінні “трудно”: певний час художник викладав у рисувальних школах, поєднуючи творчу діяльність з освітнім функціонерством. У 1952 році Ярославові Красневичу за малювання ікон заборонили викладати; з 1963 року йому дозволили працювати вчителем історії та німецької мови. Власне, фах художника він міг реалізувати тільки поза роботою, а також на пенсії.

Попри те, що живопис художника віддалений від творчих пошуків заборонених владою авангардистів, творча доля Ярослава Красневича повторює долю художників-дисидентів і є прикладом ставлення тоталітарної влади до митців, чиї естетичні смаки та переконання не збігаються з керівною ідеологією. Також і тому цей альбом є не тільки чудовим мистецтвознавчим виданням, а й ілюструє жахливу епоху.

Єдиним недоліком книги є незначна кількість друкарських помилок у текстовому контенті. Єдиним виправданням неуважності коректора може бути той простий факт, що мистецькі альбоми, як колись, так і тепер, купують не тільки у зв’язку з престижністю зацікавлення образотворчим мистецтвом, а й заради відпочинку, особливо приємного завдяки знайомству з якісними ілюстраціями високопрофесійного живопису.

Богдана Козаченко

 

Facebook коментарі

RelatedPost