• Про Нас
  • Редакція
  • Форум
  • Контакти
Понеділок, 19 Травня, 2025
  • Вхід
Добромильський край
  • Головна
  • Новини
  • Історія
  • Люди
  • Відео
  • Футбол
  • Афіша
Немає результатів
Дивитися всі результати
  • Головна
  • Новини
  • Історія
  • Люди
  • Відео
  • Футбол
  • Афіша
Немає результатів
Дивитися всі результати
Добромильський край
Немає результатів
Дивитися всі результати

Головна » Історія міста » Історичні нариси » Спільна доля друкарень Острозької, Добромильської і Києво-Печерської Лаври

Спільна доля друкарень Острозької, Добромильської і Києво-Печерської Лаври

Павло Бішко від Павло Бішко
18 Лип 2017
в Історичні нариси
0
Поділитися в FacebookПоділитися в Twitter

Острозька друкарня існувала більше тридцяти років. Перший період її діяльності тісно пов’язаний з іменем відомого друкаря Івана Федоровича. Перша його книга – «Буквар» побачила світ 18 червня 1578 р. в Острозі. Остання – надрукована 12 серпня 1581 р. і була першою у світовому друкарстві повною Біблією староукраїнською мовою. Він підписав її Іоан Федорович.

 

Після надрукування Біблії друкарська справа в Острозі припинилася аж на тридцять років. Від’їжджаючи до Львова, Іван Федорович забрав зі собою друкарський станок.

 

Друкарська справа в Острозі відновилася лише у 1595 р., після придбання нового друкарського верстату. Князь Василько Острозький, найосвіченіша людина того часу, передбачаючи ополчення нащадків, переносить культурно-освітній осередок до Дерманського монастиря, де 12 квітня 1603 р. запрацювала друкарня.

 

У 1605 р. друкарня повернулась до Острога. Після смерті Василька Острозького, в 1608 р. діяльність друкарні йде на спад. Остання книжка друкується в 1612 р. А вже у 1620 р. рід князів Острозьких припинився, маєтності перейшли до князів Заславських.

 

Із занепадом книгодрукування в Острозі, у 1609 р. закладаються друкарні в Добромилі і Києво-Печерській Лаврі.

 

Закладення друкарні у Боневичах. Знак єдності Острозької та Добромильської друкарень

 

Княжна Єлизавета Заславська з Острога, дружина Івана Гербурта, знаючи важливість друкованої книжки для розвитку народу, надихнула господаря Добромиля заснувати друкарню. Її заклали у селі Боневичі, у маєтку Івана Гербурта. Княжну Єлизавету і маєток охороняли козаки з Острога. Перша книжка вийшла у 1611 році.

 

Іван Гербурт і його дружина Єлизавета самі розробили пам’ятний знак для друкарні і книг, які вони друкували. Цей знак символізує єдність Острозької і Добромильської друкарень. Про це свідчать їхні герби на центральній і правій колоні. На третій (лівій) колоні герб відсутній. Можливо вони передбачали третю колону для друкарні Києво-Печерської Лаври, яка теж планувалася з 1609 р. Перша книжка в Києво-Печерській друкарні була надрукована староукраїнською мовою у 1616 р. З таким тлумаченням цей пам’ятний знак може символізувати єдність і спільну долю Острозької, Добромильської і Києво-Печерської друкарень, відтак піднімає статус Добромильської друкарні і самого Добромиля.

 

 Титульна сторінка історії Польщі Длугоша виданої в Добромилі.

 

Добромильська друкарня та унікальні книги про історію українського народу

 

Книжки, які до того були лише у вигляді рукописів, друкувались у Добромильській друкарні латинською мовою. З того часу і дотепер ці унікальні твори не перевидані українською мовою, що є великою втратою не лише для добромильчан, а й для українців загалом. Рукописи цих творів писали хроністи і в них охоплені дані за великий період до їх видання. Вони містять справжню невикривлену нашу історію. Тому польська шляхта не хотіла, щоб народ знав свою справжню історію.

 

Враховуючи, те, що друкарська справа в Острозі у той період занепадає, є ймовірність, що Єлисавета ці рукописи привезла у Добромиль. Крім того, 24 лютого 1609 р. із Краківської тюрми у Добромиль повертається Іван Гербурт (ув’язнений з 1607 р.). Після повернення йому було заборонено покидати Добромиль під загрозою смерті.

 

Влада Польщі бачила небезпеку в Гербуртах, тому королівським декретом 8 січня 1616 р. друкарню закрили, а усі надруковані книги були конфісковані.

 

5 серпня 1616 року Іван Гербурт пише обширний лист до тодішнього Папи Римського Павла V. Він пише про своє ставлення до запровадження Унії, про цілі і способи її запровадження. Витримка з листа:

 

 

 

Воєвода Гербурт присягає на вірність Данилу Галицькому

 

За 363 роки до того, у 1253 р. Папа Римський коронував Данила Галицького. Він хотів, щоб Данило Галицький очолив хрестовий похід проти невірних, проти татаро-монгольської Орди. Згідно літопису, воєвода Гербурт присягнув на вірність Данилу Галицькому у 1254 р., відбулось це у Чеському королівстві. Переговори Папи Римського та Данила Галицького велися майже 10 років. В цей період військо Данила Галицького стримувало ординський натиск і Орда не перейшла Карпати. Західні історики твердили, що Галичина зламала хребет Орді.

 

Тоді Данило Галицький вимагав, щоб до Хрестового походу приєднались найсильніші західні держави. Папа Римський давав йому Чехію, Сербію, Польщу, країни Балтійського примор’я, які Данило Галицький вважав надто слабкими, щоб битися з Ордою, бо вони загрузли у внутрішніх усобицях і ворогуванні з сусідами, не хотіли і боялися воювати з могутніми татарами. Галицьке військо самостійно продовжувало боротьбу з Ордою і в 1254 році перейшло в наступ та визволило землі по річках Буг, Случ, Тетеров, здобуло Новгород-Волинський.

 

Данило Галицький продемонстрував усьому світові можливість успішної боротьби з ордою, але завойовник виявився надто сильним.

 

Києво-Печерська друкарня – провідний осередок українського книговидання XVII-XVIII cтоліть

 

Друкарня у Києво-Печерській Лаврі була заснована архімандритом Елісеєм Плетенецьким на базі купленої ним у 1609 р. Стратинської друкарні (тепер село Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області). Стратинську друкарню заснував львівський єпископ Гедеон Балабан, вона діяла у 1597-1606 роках. Сам Гедеон Балабан у 1596 р. до Стратина перевіз друкарню Івана Федоровича. Стратинські видання відзначаються високою друкарською технікою. Тут працювали досвідчені майстри – діячі українського книгодрукування, серед них брати Беринди, які теж свого часу переїхали до Києва.

 

Після закриття Острозької друкарні її також відправляють у друкарню Києво-Печерської Лаври. Туди переходять і друкарі з Острога, серед них відомий друкар Тимофій Вербицький. У ті часи в Лаврі перебували монахи з Острога, захоронений там і Константин Острозький – великий князь Литви, а також Федір Острозький. Чудовий надгробник Константина Острозького (1579 р.) і Успенський собор були знищені в 1941 р. при відступі радянських військ з Києва. Зараз ведуться роботи з відновлення надгробка та побудови величавого пам’ятника, які мають з’явитись у 2020 р.

 

Першим друком Києво-Печерської друкарні було Євангеліє – у 1616 р. За кількістю видань і якістю оформлення Києво-Печерська друкарня стала найбільшою друкарнею в тогочасній Україні. Вона сприяла розвиткові науки, освіти, боротьбі українського народу з ополченням. Лавра і друкарня надійно охоронялася козаками.

 

Гербуртівські колони – сучасний рисунок.
 

Упослідження, цензура та заборона української книги

 

З укладенням Любінської унії 1569 р. Київ підпав під владу шляхетської Польщі. Король Сігізмунд ІІ (1530-1572 р.), Сізігмунд ІІІ (1587-1632 р.).

 

У 1648 р. Селянсько-козацькі війська вигнали польсько-шляхетських загарбників з Києва.

 

У 1658 р. після воз’єднання України з Росією, Україна потрапляє під вплив Москви.

 

22 грудня 1720 р. Петро І своїм указом звелів усі книжки, що видавалися в Печерській і Чернігівській друкарнях, виправляти і узгоджувати з великоросійськими, тобто тими, що видавалися у синодальних друкарнях, а нові, історичні і політичні треба було подавати на розгляд Святого Синоду. Заводиться цензура, забороняється українська мова, нищиться інтелігенція і архіви, проводиться депортація народу. Така наша доля.

 

Михайло Чуквінський

 

Література:

1. Українська Радянська Енциклопедія

2. Михайло Грушевський – Історія України-Русі

3. М.Ф. Котляр – Галицько-Волинська Русь

4. Микола Гец – Столиця Гербуртів

 

Про автора:

Михайло Чуквінський народився в м. Хирів. Тривалий час працював заступником головного інженера на теплових та атомних електростанціях. Дослідник історії Добромиля, краєзнавець. Один з ініціаторів створення історико-краєзнавчого музею в будівлі колишнього арсеналу Добромиля.

 

Редагування: Марічка Курило Алексевич

Теги: time
Поширити2Твіт
Попередній

В Австрії відкрилась фотовиставка “Herbruts’ Land”

Наступний

Картини з моїх буднів в Українському Червоному хресті

Павло Бішко

Павло Бішко

Пов'язані Записи

Історичні нариси

Чернеча гора в Добромилі

24 Лип 2017
0

Публікація тижневика "Український Бескид" від 18 та 25 вересня 1938 року про монастир св. Онуфрія.

Більше

Картини з моїх буднів в Українському Червоному хресті

23 Лип 2017

Невже помилка справедливості?

31 Бер 2017

Пам’ятні місця євреїв Добромиля

13 Січ 2017

Войцех Марія Адальберт Баудісс (1842–1926)

24 Гру 2015

Шляхами Митрополита Андрея Шептицького на Добромильщині

16 Лис 2015

Образотворче і декоративно-ужиткове мистецтво Добромиля

28 Кві 2015
Наступний

Картини з моїх буднів в Українському Червоному хресті

Чернеча гора в Добромилі

Зникаюча Саліна

Добромильський Край

Рекомендаціі

У Добромилі перемогла Свобода, а в 125 окрузі – Андрій Тягнибок

13 років тому
Каплиця святого Івана

Храми Дорбомиля

16 років тому

Неймовірні витівки арбітра в Добромилі

14 років тому

Підтримка сайту Добромиля

14 років тому
Facebook Twitter Youtube RSS

Сторінки

  • Література
  • Правова інформація
  • Редакція
  • Форум

Інтернет-видання "Добромильський Край"

Ньюзлеттер

Отримуйте повідомлення про наші заходи та про нові публікації на сайті.
ПІДПИСАТИСЬ

© 2023 Добромильський Край 2007-2023

Немає результатів
Дивитися всі результати
  • Головна
  • Новини
  • Історія
  • Люди
  • Відео
  • Футбол
  • Афіша

© 2023 Добромильський Край 2007-2023

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Завантажте свій пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти

Add New Playlist

Цей веб-сайт використовує файли cookie. Продовжуючи використовувати цей веб-сайт, ви даєте згоду на використання файлів cookie. Відвідайте сторінку Політика конфіденційності та файли cookie.