Товариство «Просвіта» виникло в 1868 році в Галичині як противага антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, — з одного боку, і русофільській, — з другого.
Ідеї "Просвіти" знайшли широкий відгомін і в Добромилі. В другій половині XIXст.міщанство Добромиля опинилося в безвихідному становищі. Його ряди, поріділі під багатовіковим напором чужинців, меншали з кожним роком. Без всякої політичної, культурно-освітньої організації, під впливом чужого середовища воно почало втрачати своє національне обличчя. Змінювало мову, обряд. Польська мова стала панівною не тільки у державних та урядових установах, а й вживалася в приватному житті міщанами.
Варто зазначити, що у Добромилі в 1900-1905р. проживав відомий український музикознавець-фольклорист, етнограф і композитор Філарет Колеса. У Добромильській церкві Зішестя Святого Духа він пошлюбив свою дружину, 1904р. у Добромилі народився його син Микола, майбутній композитор і диригент.
10 січня 1910р. відбулися загальні збори просвітян. На них головував о. Йосип Дуб, декан з Лопушниці. Того ж дня зібралися засновники осередку ще однієї української організації "Сільський господар", "Селянська рада", товариство "Сокіл", з якого згодом вийшли січові стрільці та навколо якого гуртувалася найбільш свідома українська молодь Галичини. Саме вона згодом стала у перші лави борців за незалежну Україну (більше інформації про історію Добромильської просвіти читайте на шкільному сайті ).
Світлини з діяльності добромильської Просвіти.
Філія товариства опіки над молоддю й захоронка Служебниць Пречистої Діви Марії. Світлина 1905 р.
Спортивний гурток. Жіноча секція, відбиванка, 1925 р.
Драматичний гурток в м. Добромиль, 1929 р.
Більше світлин на форумі сайту .
Текст: учениця Добромильської школи
Світлини з приватного архіву Іванни Красневич
Матеріал підготував: Олег Мушора