Коли йдеться про його походження, то місцеві старожили розповідають, що начебто на тому місці стояла церква Святої Трійці, збудована за кошти Сагайдачного. І лише значно пізніше, у другій половині ХVII століття її перебудовано на костел (а може, це сталося в тому ж році, коли знесено Вирвою старий костел?).Достеменно встановленно, що первісна церква була збудована до 1662 р. Єпископ перемишильський Генріх Фірлей (1631-1636 рр.) виділив 700 флоренів, що залишились у добромильській парафії після смерті Яна Відавського на перебудову костела.
Згідно з протоколом канонічних відвідин 1648 р., поблизу костела стояли дві каплиці: більша – Самулея Конецпольського (можливо т. зв. каплиця Гербуртів) і менша – Яна Орлянчика. При костелі підносилась дерев’яна дзвінниця, а цвинтар був оточений муром і частоколом. У тому ж році під час козацьких наїздів у наш край один із їхніх загонів побував у Добромилі. Польську шляхту містечка чекала доля новоміської.
У 1719 р. Войцех Михальський, тогочасний державний радник Добромиля, піддає костел ґрунтовному ремонту. Тоді костел було посвячено як Розп’яття Христового. 1743 р. власник міста Блазей Красінський розпочинає перебудову костела. Навпроти каплиці Гербуртів збудовано каплицю Кінги, а з півдня вимурувано нову захристію. Цілого ряду змін зазнав костел і всередині. Напевне, цей Красінський і вмонтував на костелі герб своєї родини. Ще однієї ґрунтовної перебудови костел зазнав у 1772 р.
Навіть після таких ґрунтовних перебудов усе ж збережено первісні риси будівлі, яка зовні більше нагадує церкву, ніж костел XVII – середини XVIII століття. В інтер’єрі ж, навпаки, від попереднього не залишилося практично нічого. На ренесансний аттик опирається овальне склепіння, розмальоване в стилі барокко. В аттику є ряд заглиблень, в яких вміщено зображення святих і стилі барокко. У цьому ж стилі виконано також головний вівтар, казальницю, хрестильницю і старий кивот, вмурований у стіну.
В інтер’єрі костела збереглися геральдичні знаки Гербуртів та Красінських, а також розмальоване генеалогічне дерево останніх. Ще у другій половині 40-х років було там таке є генеалогічне дерево Гербуртів. Дехто із старожилів та священник Лоранц твердили, що в котрусь із стін вмуровано записки добромильського костела. 1988 року костел відремонтовано силами української громади. Тепер костел перебуває у розпор’ядженні місцевої римо-католицької парафії.
Влітку 1997 року силами парафії РКЦ завершено внутрішній ремонт костела. На його освяченні були: архиєпископ Львівської архідієцезії Мар’ян Яворський, ігумен о. Никодим Гуралюк та монахи добромильського монастиря оо. Василіян, священник місцевої парафії УГКЦ о. Володимир Юрга.
Фотографії костелу у ФОТОАЛЬБОМІ
Текст: Ігор Лазарик "Добромильський край", Коломия 1999 р.
Фото: Павло Бішко