Головна будівля солеварного заводу, січень 2018. Фото: Микола Волошин.

У Добромилі під загрозою остаточного зникнення перебувають важливі архітектурні пам’ятки часів Гербуртів (16 ст.) та Австро-Угорщини. Так активного руйнування сьогодні зазнають солеварний завод, залізничний вокзал та арсенал.

Солеварний завод

Будівля, споруджена в часи правління Австро-Угорщини, була символом солеварного заводу. ЇЇ прикрашала вежа з годинником і симетричні чавунні сходи. У вересні 2016 року через підпал згоріла її покрівля. Раніше з будинку зникли механічний годинник та чавунні парадні сходи.

Саліна, 2013 рік. Фото: Микола Волошин.

Адміністративна споруда Саліни була чи не найкрасивішою і останньою вцілілою спорудою колишнього соляного заводу. Решта його інфраструктури зникає через недбалість і вандалізм.

Залізничний вокзал

У занедбаному стані перебуває і залізничний вокзал, споруджений у 1872 році як частина Першої угорсько-галицької залізниці, що з’єднувала Львів з Будапештом. Раніше в його будівлі проживали дві сім’ї. До 1990-х років тут був продуктовий магазин. Зал для пасажирів, як і каса нечинні вже впродовж багатьох десятиліть. Сьогодні будівля пустує. Лише двічі на день тут зупиняється поїзд Самбір-Нижанковичі.

Залізнична станція у Добромилі, березень 2018. Фото: Павло Бішко.

Серйозного руйнування, зокрема зазнає сьогодні покрівля залізничної станції. З  перону для очікування також зникає історична плитка.

Арсенал

Зведений на початку 16 століття як складова частина оборонного муру. Вважається чи не найстарішою спорудою Добромиля. Будівля була призначена для зберігання зброї, необхідної для оборони міста від нападів ворога. Біля нього також знаходився Низький замок, в якому мешкав Іван Фелікс Гербурт. В радянські часу тут була столова лісництва.

Зруйнований міський арсенал Добромиля, березень 2018. Фото: Павло Бішко.

Впродовж останніх років громадськість Добромиля на чолі з Михайлом Чуквінським та Михайлом Крілем намагались врятувати арсенал. У будівлі, що належить добромильському лісництву, планувалось створити краєзнавчий музей. Однак у березні 2018 року в арсеналі завалився дах. Таким чином історична будівля перебуває під загрозою цілковитого знищення.

Павло Бішко

Facebook коментарі

RelatedPost