Марія Прокопець — українська поетеса. Народилася 27 листопада 1940 р. в м. Хирові. Першу збірку «Я до серця Вашого іду» присвятила пам’яті своїх батьків. 1992 р. обрана делегатом І-го Всеукраїнського з’їзду працівників освіти від Старосамбірщини, а 2001 р. делегатом Всеукраїнського з’їзду Союзу Українок. Нагороджена педагогічною премією ім. Степана Дубравського.

 

Книги видані Марією Прокопець:

 “Саліна”.

Йосип Лось, Марія Прокопець, Дмитро Лапичак.

Львів, видавництво “Вільна Україна”, 1995 р., 173 с.

Документальна книга «Саліна» відтворює автентичні факти страхітливого злочину большевизму та російського імперіалізму – загладу в соляних шахтах коло Добромиля понад 3500 українців різного віку. Водночас йдеться про злочини енкаведистів у червні 1941 року в інших регіонах України.

Вперше осмислюються також невідомі або маловідомі загалові приклади героїчної постави українського народу у боротьбі за волю, гідність, власну державу: від подвигу героїв Крут до легендарної УПА.

 

 “Хто до сонця виростає”

Дрогобич 1997 р.

У книжці вміщено вірші для дітей і про дітей, насичені любов’ю до України, отчого краю, рідної припроди. Поетичним мініатюрам збірки властива щирість почуттів, легкість ритмомелодики, прозора образність – їх хочеться читати та запам’ятовувати.

Художник Григорій Жолобко.

 

 “Я до серця вашого іду”

Дрогобич, видавництво “Відродження”, 1997 р., 176 с.

Мовою поезії – правдиво і відверто, щиро і по-жіночому ніжно – розповідає книжка про наше сьогодення й недавнє минуле. З її сторінок струмує гордість за Україну, зневага до її ворогів, піднесеність закоханої душі, захоплення красою буття.

 

 

 “На Великоднім рушничку”

Розмальовка для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Дрогобич, видавництво “Відродження”, 1998 р., 16 с.

 

 

 

 

 “Мандрівна абетка”

ТзОВ “Аверс”, 2000 рік, 38 с.

“Мандрівна абетка” онлайн – http://abetka.ukrlife.org/mandry.htm

 

 

 

 

 “Писанка щастя”

Видавництво “Опілля”, 2002 р., 16 с.

 

 

 

 

 

 “Перший клас кличе нас”

 

 

 

 

 

 

 “Трьох синочків весна має”

Львів, видавництво “Логос”, 2004 р.

 

 

 

 

 “Відлуння у вічність”

Львів, видавництво “Афіша”, 2005 р.

У новій книжці читач зустрінеться не тільки з громадянською поезією нашого тривожного часу, що хвилює небайдужих, чи з лірикою, що торкається сокровенних струн людського серця усіх поколінь, а й з глибиною чистих людських взаємин, майстерно зображених у прозових творах.

А ще автор вперше знайомить широкий загал із чистинкою свого пісенного доробку в розділі “Пісенне намисто”.

 

 “Незвичайний подарунок”

Казка-розмальовка. Львів, видавництво “Логос” 2006 р.

 

 

 

 

 

 “Терниста дорога любові”

Львів, видавництво “Тріада плюс”, 2007 р., 292 с.

Документальні оповідання, присвячені учасникам визвольної боротьби УПА.

 

 

 

“Антологія Бойківського краю”

Любов Рудавська-Вовк (редктор-упорядник)  Редакційна колегія Р. Пастух, М. Прокопець, Л. Рудавська-Вовк, Йосип Созанський, Йосип Фиштик. Дрогобич, “Коло”, 2007 р., 724 с.

“Антологія Бойківського краю” – перга книга вибраних творів членів Об’єднання “Письменники Бойківщини”, де розкривається широке полотно часу, душі, вічної таємниці життя, любові до рідного краю.

 

 “В обіймах дня”

Львів, 2008 р., 112 с.

Нова поетична збірка Марії Прокопець сконукає читача до глибоких роздумів про сутність кожного неповторного дня, дарованого нам Богом, і яким супутником новому дню, що ласкаво обіймає тебе зраненька, будеш саме ти. Бо лише від тебе залежить, чи поважаєш цей день у світлі сонячних хвилин, чи у  тінках гіркавої пори.

 

 

 “За Україну, за її волю…”

Кремінь Й.В.  Упорядник М. Прокопець. Львів, видавництво “Тріада плюс”, 2008 р., 304 с.

Спогади багаторічного нескореного політв’язня Йосипа Кременя.

 

 

 

 “Небо не мовчатиме…”

Львів, видавництво “Тріада плюс”, 2010 р., 252 с.

Запропонована збірка прози Марії Прокопець, як і вся її творчість, зачіпає найтонші струни душі читача. Глибоко розкриваються жаттєві явища (у всій красі і непривабливості) духовно-релігійної, побутово-моральної, соціальної, політичної сфер.

 

 “Дзвін Саліни”

Видавництво “Тріада плюс”, Львів 2011 рік, 260 с.

Запропонована збірка Марії Прокопець є доповненням та продовженням книжки “Саліна” (Й. Лось, М. Прокопець, Д. Лапичак. Львів, 1995 р.), що не тільки переносить читача у час страхітливого злочину большевизму, коли по всій Україні загони НКВС жорстоко розправлялися з українським народом, а у червні 1941 року у соляні шахти біля Добромиля було вкинено понад 3500 осіб, в основному української та частково польської нації, – а й веде читача шляхом звільнення українського народу від оков страху в роки Незалежності, пробуджує свідомість та допомагає формуванню Вільної людини.
Дзвін Саліни – це дзвін болю всієї України, що бив, б’є та продовжує бити на сполох, аби не допустити байдужості у людські душі, не дати можливості брехливим обіцянкам ворогів вже вкотре дурманити народ.

 “Слово про Нижанковичі”

Марія Прокопець (упорядник), Львів, видавництво “Камула”,  2011 р., 256 с.

Кожен, навіть найменший населений пункт, має історію свого буття, своїх героїв, видатних людей, свої звичаї та традиції. В кожному з них проходять політичні та культурно-освітні процеси, що з плином часу забуваються, стираються з пам’яті.

Але не всі мають таких патріотів малої Батьківщини, котрі б приклали стільки праці та зусиль, аби зберегти для майбутніх поколінь історію отчої землі, як мають Нижанковичі. Вони залишили нащадками книжку “Слово про Нижанковичі”, в котрій кожен знайде корисну й цікаву інформацію про рідну землю та її людей з найдавніших часів і до сьогодення.

Павло Бішко

Facebook коментарі

RelatedPost